Infobar icon

Používaním našich stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú dodávať kvalitnejšie služby. Viac informácií

Kategórie
 
 
 
Kategórie
 
 
 
 
 
 

IBUTABS 400 mg tbl flm (blis.PVC/Al) 1x30 ks

Liek sa používa na liečbu miernej až stredne silnej bolesti ako je napr.: bolesť pri menštruácii, bolesť zubov, pooperačná bolesť, bolesť po nastrihnutí hrádze a po pôrode.
Dodacia lehota
Dodacia lehota: Skladom
Vaša cena: 2,96 €
Nákupom tohto produktu získate kredit vo výške 2 body.

Máte otázku na produkt?

Neváhajte sa spýať lekárnika, naši odborníci sú Vám vždy k dispozícií.
Opýtajte sa
Woman

Popis a určenie
Liek obsahuje liečivo ibuprofén. Patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré sa používajú na zmiernenie bolesti, zápalu a horúčky.

Liek sa používa na liečbu miernej až stredne silnej bolesti ako je napr.:

  • bolesť pri menštruácii,
  • bolesť zubov,
  • pooperačná bolesť,
  • bolesť po nastrihnutí hrádze a po pôrode.

Liek sa tiež používa na symptomatické zmiernenie bolesti hlavy vrátane migrény, pri prechladnutí a stavoch sprevádzaných horúčkou a na zmiernenie bolesti pri poraneniach mäkkých tkanív ako napr. pri podvrtnutí kĺbu alebo pomliaždení pohybového aparátu.

Na odporúčanie lekára sa môže liek použiť na liečbu reumatoidnej artritídy (ochorenie kĺbov), osteoartritídy (rozpad chrupavky v kĺboch), alebo iných zápalových či bolestivých stavov kĺbov, rovnako ako pre zápalové a bolestivé stavy mäkkých tkanív, ako sú svaly.

Použitie
Výdaj lieku (prípadne iného produktu) nie je viazaný na predpis. Počas užívania prípravku nie je vhodné konzumovať alkoholické nápoje. Prípravok sa užíva krátko po jedle. Prípravok sa užíva v celku, nesmie sa hrýzť, drviť alebo rozpúšťať (pokiaľ to lekárnik povolí, je možné liek rozdeliť). Prípravok je potrebné zapiť (v prípade, ak to lekárnik povolí, je možné prípravok rozpustiť vo vode). Liek je nutné užívať v stanovených časových odstupoch, prípadne je nutný minimálny odstup medzi dvomi dávkami lieku. Prípravok sa nesmie užívať alebo používať v III. trimestri tehotenstva. Podávanie deťom mladším ako 6 rokov je kontraindikované.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dávkovanie závisí od veku a hmotnosti pacienta.

Mierna až stredne silná bolesť a horúčka:

Dospelí a dospievajúci nad 12 rokov (≥ 40 kg): užíva sa 200-400 mg (1/2 až 1 tableta) ibuprofénu podaných v jednej dávke 3-4x denne. Pri migrenóznej bolesti sa užíva 400 mg (1 tableta) ako jednorazová dávka. Maximálna denná dávka nemá prekročiť 1 200 mg (3 tablety).
Deti vo veku 6-9 rokov (20-29 kg): 200 mg (1/2 tablety) 1-3x denne. Maximálna denná dávka nemá prekročiť 600 mg (1 a 1/2 tablety).
Deti vo veku 10-12 rokov (30-40 kg): 200 mg (1/2 tablety) 1-4x denne. Maximálna denná dávka nemá prekročiť 800 mg (2 tablety). Odstup medzi jednotlivými dávkami má byť 4-6 hodín.

Primárna dysmenorea:

Dospelí a dospievajúci nad 12 rokov (≥ 40 kg): 200-400 mg (1/2 až 1 tableta) 1-3x denne v intervale 4-6 hodín, podľa potreby. Maximálna denná dávka nemá prekročiť (3 tablety).

Reumatické ochorenia:

Dospelí: odporúčaná dávka je 400-600 mg (1 až 1 a 1/2 tablety) 3x denne. U niektorých pacientov môže byť účinná udržiavacia dávka 600-1 200 mg denne. V akútnych a závažných prípadoch sa môže dávka zvýšiť na maximálne 2 400 mg (6 tabilet) rozdelených do 3 alebo 4 dávok.
Dospievajúci starší ako 12 rokov (> 40 kg): odporúčaná dávka je od 20 mg/kg do maximálne 40 mg/kg telesnej hmotnosti denne, rozdelených do 3-4 dávok.

Pacienti s poruchou činnosti obličiek alebo pečene: je potrebná úprava dávky, ktorá sa má stanoviť individuálne a so zvýšenou opatrnosťou.

Nežiaduce účinky možno minimalizovať podávaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšej potrebnej doby na kontrolu príznakov.

Ak je u detí a dospievajúcich potrebné užívať tento liek dlhšie ako 3 dni (u dospelých 5 dní) alebo ak sa zhoršia príznaky ochorenia, je potrebné poradiť sa s lekárom.

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú v pravidelných časových odstupoch a zapíjajú dostatočným množstvom tekutiny. Pre rýchlejšie odstránenie príznakov ochorenia (ranná stuhnutosť) sa prvá ranná dávka môže užiť na prázdny žalúdok. Ďalšie dávky sa užívajú po jedle. Deliaca ryha umožňuje deliť tabletu na dve rovnaké dávky alebo slúži na uľahčenie podávania, tablety sa však nesmú hrýzť ani drviť.

Upozornenie

Liek je kontraindikovaný v treťom trimestri tehotenstva. Počas prvého a druhého trimestra sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné.
V prípade dlhodobej liečby sa má uvažovať o predčasnom ukončení dojčenia. Pri krátkodobej liečbe sa môže liek užívať iba po konzultácii s lekárom.
Inhibítory COX môžu spôsobiť zníženie ženskej plodnosti pôsobením na ovuláciu (reverzibilné, odznie po ukončení liečby).
Liek nie je určený deťom mladším ako 6 rokov.
U starších pacientov je potrebná zvýšená opatrnosť pri užívaní lieku.
U pacientov s poruchou funkcie obličiek a/alebo pečene je potrebná opatrnosť. Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažnou poruchou činnosti obličiek a/alebo pečene.
Pacienti s nekontrolovanou hypertenziou, kongestívnym zlyhaním srdca (triedy II – III NYHA), diagnostikovaným ischemickým ochorením srdca, ochorením periférnych artérií a/alebo cerebrovaskulárnym ochorením majú byť liečení ibuprofénom len po dôkladnom zvážení a nemajú sa používať vysoké dávky (2 400 mg denne).
Možným nežiaducim účinkom lieku je porucha videnia (zriedkavo), čo môže mať vplyv na schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.
Počas liečby sa môže objaviť fotosenzitivita (frekvencia výskytu je neznáma).
Nepiť alkohol.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Nežiaduce účinky
Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Pri užívaní lieku Ibutabs sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky, ktoré sú uvedené podľa častosti ich výskytu.

Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb)

  • nutkanie na vracanie, vracanie
  • hnačka, zápcha, plynatosť a porucha trávenia

Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb)

  • bolesť brucha

Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb)

  • závrat, bolesť hlavy

Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb)

  • zápal žalúdka, čierna dechtová stolica, vracanie krvi, peptický vred, prederavenie steny tráviaceho traktu, krvácanie do tráviaceho
  • porucha činnosti pečene, zlyhanie pečene
  • kŕč priedušiek (bronchospazmus), najmä u pacientov s astmou
  • zlyhanie srdca
  • reakcie z precitlivenosti: nešpecifická alergická reakcia, anafylaxia, nezvyčajné reakcie dýchacieho traktu (astma, závažná forma astmy, kŕč priedušiek, dýchavičnosť), vyrážky rôzneho druhu, svrbenie, žihľavka, purpura, angioedém, porucha videnia, opuch

Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb)

  • tvorba vriedkov v ústach, zhoršenie ochorenie čriev (kolitídy, Crohnovej choroby)
  • ochorenie obličiek (intersticiálna nefritída, nefrotický syndróm), zlyhanie obličiek
  • zníženie počtu krvných doštičiek, neutrofilov, granulocytov (určitý typ bielych krviniek), určité formy málokrvnosti (aplastická anémia, hemolytická anémia)
  • vysoký tlak krvi
  • depresia, zmätenosť
  • kožné bulózne reakcie - výskyt červených škvŕn rozličného tvaru na koži (vrátane toxickej epidermálnej nekrolýzy, Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a multiformného erytému)

Neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov)

  • zápal podžalúdkovej žľazy, žltačka
  • pocit pichania alebo pálenia (parestézia)
  • ospalosť
  • citlivosť na svetlo
  • zápal zrakového nervu (optická neuritída)
  • točenie hlavy a zvonenie v ušiach
  • môže sa vyskytnúť závažná kožná reakcia, známa ako syndróm DRESS. Medzi príznaky DRESS patria: kožná vyrážka, horúčka, opuch lymfatických uzlín a zvýšenie eozinofilov (typ bielych krviniek).
  • červená, šupinatá rozšírená vyrážka s podkožnými hrčkami a pľuzgiermi, ktorá sa vyskytuje najmä v kožných záhyboch, na trupe a horných končatinách, a ktorá je sprevádzaná horúčkou na začiatku liečby (akútna generalizovaná exantematózna pustulóza). Ak sa u vás vyskytnú tieto príznaky, prestaňte užívať Ibutabs a ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Pozri tiež časť 2.

Hlásenie vedľajších účinkov

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.

Účinné látky
ibuprofén

Príbalový leták nájdete na adc.sk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia