Osteoporóza, nenápadná „požieračka“ kostí

Každý z nás si chce pohyb užívať bez bolesti a bez strachu o svoje zdravie. S vekom alebo vďaka niektorým ochorením sa sekundárne môže objaviť osteoporóza, a tá skríži plány nejednej žene  či mužovi.

V súčasnosti sa odhaduje, že ňou a jej následkami je ohrozená každá tretia žena a každý piaty muž.  A to sú teda nemalé počty. Trpí ňou asi 8% populácie, a preto sa pokladá za epidémiu tretieho tisícročia.

Sama o sebe nie je nebezpečná. Problém nastáva, keď sa začnú objavovať zlomeniny. Najčastejšie dochádza k zlomeninám predlaktia, horného konca ramennej a stehennej kosti. Najobávanejšiou je zlomenina krčka stehennej kosti, po ktorej asi tretina behom roku umiera na koplikácie pridružených ochorení, druhá tretina je odkázaná na opateru iných až posledná tretina má šancu na vyliečenie. Tento druh zlomeniny patrí na 7.miesto príčin úmrtí hospitalizovaných pacientov v SR.

Koho najviac teda ohrozuje a mal by byť na pozore? Zvýšiť ostražitosť by mali mladé ženy s výraznou stratou hmotnosti, ženy ešte pred menopauzou ale s častým vynechávaním cyklu, ženy s menopauzou pred 45.rokom, ženy prvých 5-8 rokov po menopauze, ženy aj muži po 60tke, osoby s nedostatočným príjmom vápnika a vitamínu D, osoby so sedavým spôsobom života (menej ako 1 hodina pohybu denne) a osoby so s nadmerným pitím alkoholu (viac ako 2 veľké pivá denne alebo 4dcl vína) a nadmerní fajčiari. Osteoporóza sa môže objaviť aj sekundárne pri užívaní dlhodobom niektorých liekov (viac ako 3 mesiace) ako sú kortikosteroidy, špeciálne lieky na terapiu nádorových ochorení, niektoré lieky na epilepsiu a niektoré lieky na zrážanie krvi. Ohrození sú aj pacienti s chronickými ochoreniami tráviaceho traktu, endokrinnými ochoreniami, chronickými ochoreniami obličiek spojené s ich zníženou funkciou a chronickými a zápalovými ochoreniami kĺbov. Medzi klinické príznaky tohto ochorenia patrí chronická difúzna bolesť chrbtice(hlavne po stojačky a v predklone),náhla bolesť v oblasti chrbta objavujúca sa pri pokuse o zdvihnutie ťažšieho telesa lokalizovaná v jednom mieste, ďalej slabosť a bolesť viacerých kostí , rýchlo sa objavujúca únava, pri chôdzi a výrazne zhrbený chrbát. Medzi najčastejšie vyšetrenia patrí dezitometria. Toto vyšetrenie dokáže odhaliť osteoporózu včas a dokonca odhalí aj začínajúce rednutie kostí – ostoepéniu. Pri správnej liečbe je možné, aby sa z osteopénie nestala osteoporóza.

Čo teda dopriať nášmu telu, aby sme sa nemuseli obávať?  Základom pre stavbu kostí je vápnik, fosfor a vitamín D. Takisto je aj potrebná pohybová aktivita, bez ktorej nedochádza k výstavbe a udržaniu kostnej hmoty.  Vápnik sa lepšie vstrebáva v kyslom prostredí žalúdka, preto ak ho dopĺňate, tak s rozstupom od liekov ktoré toho pH môžu meniť na zásaditejšie (napr. antacidá). Je výhodné s ním konzumovať aj vitamín D, ktorý zlepšuje jeho vstrebateľnosť. Priaznivý efekt na stavbu kostí majú aj vitamíny C, K B6, B12 a minerály fosfor, horčík, meď, mangán, stroncium, bór, zinok a fluór. Vitamín C je potrebný na tvorbu osteoidu, čo je základ kostnej hmoty. Vitamín K podporuje využitie vápnika a aktivuje bielkovinu osteokalcín(podieľa sa na stavbe kostí a a kostného tkaniva a ovplyvňuje ich mineralizáciu). Na tvorbe kostí sa podieľa aj fosfor, pričom sa ale musí nachádzať v správnom pomere s vápnikom, a to Ca:P je 2:1. Horčík zase zasahuje do remodelácie kostí, a tým ovplyvňuje ich pevnosť a slúži na ich ochrane. Zasahuje aj do metabolizmu vitamínu C. Pomer medzi vápnikom a horčíkom má byť 2:1. Meď má dôležitá úlohu, kde sa podieľa na vzniku väzieb medzi kolagénom a  elastínom. Tým sa zabezpečí tvorba vznik bielkovinovej matrix, ktorá tvorí 1/3 zdravej kosti. Mangán zohráva úlohu pri tvorbe medzibunkovej kostnej hmoty a medzibunkovej hmoty chrupavky. Stroncium je chemickým analógom vápnika, a preto sa môže zabudovať do kostnej hmoty a zabezpečiť ju proti odbúravaniu kosti. Bór zase pomáha pri prevencii demineralizácie kostí a zvyšuje svojím pôsobením hladinu estradiolu v krvi. Zinok je dôležitý pre metabolizmus živí, čim nepriamo pôsobí na rast kostí a  ich hojenie.

Život bez nenápadnej „požieračky“ kostí Vám praje Vaša lekáreň

Doporučené vitamíny a výživové doplny nájdete tu