Dovolenková lekárnička

Letné prázdniny sa blížia. Nejeden z Vás už odrátava dni v kalendári do letnej dovolenky. Nech už ste sa rozhodli pre more alebo hory je dobré nič neponechať náhode.

Každý jeden pozná tú situáciu, keď už ste stovky kilometrov od domova a postihne Vás nejaký ten zdravotný problém. No čo vtedy, búchať hlavu už je neskoro a neostáva nič iné len začať obháňať lekárne či lekárov v oblasti kde dovolenkujete. Preto je lepšie byť pripravený dopredu. Čo si zbaliť so sebou? Na tie najzákladnejšie veci sa pozrieme teraz, samozrejme tak aby sme prešvihli váhový limit batožiny v lietadle.

Ak užívate nejaké lieky na chronické ochorenia, tak tie si zbaľte ako prvé, nech na ne určite nezabudnete. Zohnať lieky na predpis je takmer nemožné bez návštevy lekára či pohotovosti a výhovorky, že ostali doma nie vždy zaberú.

Základ Vašej dovolenkovej lekárničky by mali tvoriť nejaké typ lieku od bolesti a na zníženie teploty. Najlepšie nejaký prípravok s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Na trhu ich je veľké množstvo, tak určite je z čoho vyberať. Pokiaľ s vami cestujú aj deti, nezabudnite nejaký ten sirup pripadne čapíky zbaliť aj pre nich. Deťúrence sú predsa len citlivejšie na zmeny podnebia a prípadne aj na „vypeckované“ klimatizácie v lietadle či autobusoch. Pokiaľ patríte k tým, čo používajú nejaké krémy, či mazadla od bolesti kĺbov, chrbta a atď. určite si dajte pozor, či na dovolenku k moru so sebou neberiete krém od bolesti s obsahom ketoprofénu, diklofenaku, ktorý zvykne vytvárať alergické reakcie v kombinácii so slnkom. V tomto prípade je lepšie siahnuť po krémoch a géloch s obsahom ibuprofénu, naproxénu a indometacínu, ktoré nie sú až tak fotosenzitívne pri styku pokožky so slnkom.

Keďže úrazy sa nevyhýbajú ani dovolenkárom, určite treba mať zbalené aj nejaké tie náplasti a dezinfekciu na rany. V prípade, že sa chystáte na aktívnu dovolenku, kde denne nachodíte ťažké kilometre v teréne a nie len na nič nerobenie pri mori, tak v tom prípade je vhodné si na „úrazovej „ lekárničke dať viac záležať. Ak ste aktívni turisti určite viete, že nezaškodí mať v batohu zbalený navyše elastický obväz a klasický obväz a hojivé náplasti na otlaky. Pre prípad zlého stúpnutia pri štveraní sa na skaly a podvrtnutia členka poteší mať octanový krém, ktorý zmierni opuch.

Slnko svieti všade a na všetkých určite nezabudnúť na opaľovací krém s faktorom od 30 do 50+ v závislosti od typu pokožky a destinácie. Určite nezaškodí mať so sebou aj nejaký krém či spej s obsahom pantenolu alebo aloe vera ako regeneráciu pokožky po slnení či dokonca spálení pokožky.

Pokiaľ vy a Vaše ratolesti patria k vášnivým plavcom a „šnorchlovačom“ je celkom fajn mať zbalené so sebou aj kvapky do oči, pokiaľ by sa piesok alebo iné nečistoty dostali tam, kam nemajú. Vhodné sú kvapky s dezinfekčným účinkom (Ophtalmoseptonex) alebo s obsahom očianky (Ocuflash). Tieto kvapky majú využitie pri odstraňovaní cudzieho telesa z oka, pri podráždení oka a ako prvá pomoc pri zahnisaných spojovkách neinfekčného pôvodu.  Okrem očí netreba zabúdať ani na naše uši. V prípade bolesti ucha, ktoré bývajú hlavne časté u detí je najvhodnejšie mať so sebou pre prípad potreby zbalený burow roztok, ktorý je vhodný pri akútnych zápaloch stredného ucha.

Medzi najčastejšie komplikácie pohodovej dovolenky patrí asi hnačka, hlavne pokiaľ cestujete do oblastí Afriky, kde Egypt je známy svojou faraónovou pomstou. Črevné problémy Vás však môžu zastihnúť aj Turecku, Chorvátsku a inde. V tomto prípade je vhodné mať  so sebou zbalené aspoň aktívne “čierne“uhlie ideálne aj navyše s dezinfekčným účinkom na črevá, ktoré na seba naviaže toxické látky a navyše zdezinfikuje . Na cestovateľské hnačky je pomerne účinný prípravok s obsahom nifuraxozidu (Endiex), ktorý pôsobí na hnačky infekčného ako aj neinfekčného pôvodu. Môžete siahnuť po voľne dostupných prípravkoch s účinnou látkou loperamid (Imodium), ktoré zahusťujú stolicu, a tým zminimalizuje návštevu toalety. Tento liek však nie je najvhodnejší pri infekčných hnačkách, lebo je zameraný len na zmierňovanie symptómov. Vhodné je po ňom siahnuť pri dietetickej chybe alebo ak je hnačka vyvolaná stresom z cesty. V prípade že s vami cestujú aj deti pre nich môžete zvoliť prípravok s obsahom diosmektinu (Smecta) a probiotiká zamerané priamo na hnačkové ochorenie (Enterol, Enterina...), ktoré zase upravia narušenú črevnú mikroflóru a pomôžu ľahšie sa  vysporiadať s ochorením. Pre deti je vhodné mať aj zbalené rehydratačný roztok, aby sa zabránilo vzniku dehydratácie, ktorá môže byť pre malý organizmus veľmi nebezpečná počas hnačky a zvracania (Fluidex, Kulíšek,...).  Probiotiká však neuškodí preventívne užívať ani dospelým.

Počas cestovania býva nevoľno ako veľkým aj malým. Pre tento prípad, hlavne pri dlhších cestách je dobré mať niečo po ruke. Hlavne pokiaľ trpíte nevoľnosťou pri ceste je vhodné niekoľko hodín pred cestou sa vyhýbať ťažko stráviteľným jedlám. Pred cestou je vhodné užiť prípravok proti nevoľnosti s obsahom moxastínu a kofeínu (Kinedryl) alebo zvoliť prípravky (lízatká, pastilky) so zázvorom či niečo z homeopatie (Cocculine).

Pokiaľ Vám zostane ešte nejaké voľné miesto v taške a patríte k perfekcionistom, čo nechcú nechať nič na náhodu, tak si môžete pribaliť ešte lieky na podporu trávenia a proti páleniu záhy, lebo all inclusive vie dať tráveniu niekedy pekne zabrať.

Ak cestujete do oblasti s vyššou koncentráciou bodavého hmyzu určite si nezabudnite zbaliť účinný repelnt. A pre prípad, že by hmyz zvíťazil nad repelentom tak zvoliť aj napr. krém s dimetidénom (Fenistil), z homeopatie je tu krém Dapis, octanotanový krém alebo siahnuť po roztoku po bodnutí hmyzom. Na výber je toho naozaj veľa. Ak idete do oblasti kde je vysoké riziko kliešťov určite treba myslieť na repelent, ktorý je účinný aj voči nim a nie len proti lietajúcemu hmyzu. Dobré je mať v lekárničke aj pinzetu alebo kartu na vyťahovanie kliešťov. Pokiaľ patríte k „fajnšmekrom“ a chcete ešte kliešťa zmraziť alebo inak paralyzovať, aby sa zamedzilo prenosu infekcie pri odstraňovaní kliešťa na trhu sú prípravky ako Atix, Ixoderm, Ixosafe,...

Pri ceste do tropických krajín určite sa informujte, či v danej oblasti nie je prepuknutá nejaká epidémia a nie je doporučené očkovanie proti nej. Okrem toho treba mať pre kontrolované aj povinné očkovanie. V krajinách ako sú Thajsko, Indonézia, Vietnam, Kambodža, Malajzia a India sa odporúča mať zaočkovanú hepatitídu A+B, brušný týfus a skontrolovať preočkovanie tetanu. Keďže v týchto oblastiach sa pohybuje aj veľké množstvo túlavých psov aj očkovanie proti besnote je odporúčané. Pri ceste do Indie sa odporúča očkovanie proti cholere. Vo východnej a juhovýchodnej Ázii je zase riziko japonskej encefalitídy. Niektoré krajiny Afriky a Latinskej Ameriky majú povinné očkovanie voči žltej zimnici. Tu je ideálne sa dať zaočkovať mesiac pred cestou, minimálne 10 dní aby mohlo byť platné v medzinárodnom preukaze.  Pútnici do Mekky a Mediny sú zase povinní sa zaočkovať voči meningokovej meningitíde. Pokiaľ cestujete do krajiny s výskytom malárie je potrebné začať preventívne užívať lieky proti nej už v predstihu 24-48 hodín pred vstupom do postihnutej oblasti. S  profylaktickou liečbou sa pokračuje ešte 7 dní po odchode z ohrozenej oblasti. Tieto lieky Vám predpíše lekár po konzultácii.

Krásnu dovolenku bez zdravotných problémov Vám želá Vaša lekáreň.