Čo je ochorenie COVID-19 a aké má príznaky?

Infobar icon

Objednajte si tovar online a ešte dnes si ho vyzdvihnite v našich kamenných predajniach!

Kategórie
 
 
 
Kategórie
 
 
 
 

Čo je ochorenie COVID-19 a aké má príznaky?

Všetky dôležité informácie o koronavíruse na jednom mieste.

Čo vlastne je koronavírus?

COVID-19 je respiračné ochorenie spôsobené novým koronavírusom (SARS-CoV-2), ktoré sa naďalej šíri po celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oficiálne označila túto chorobu za pandémiu, nakoľko sa choroba vyskytuje už v každom štáte sveta a postihuje stále vyšší podiel obyvateľstva. Dovedna (22.5.2020) sa ním infikovalo 5,2 milióna ľudí a podľahlo mu 335 tisíc ľudí.

SARS-CoV-2 je vírus, s ktorým sa vedci doteraz nestretli. Rovnako ako iné vírusy - vrátane Eboly a chrípky - sa však predpokladá, že sa začala u zvierat a rozšírila sa na ľudí.

Vírus sa medzi ľuďmi začal šíriť v decembri 2019 v čínskom meste Wuhan. Vedci považujú za najpravdepodobnejšie, že sa vírus prvýkrát zo zvieraťa na človeka preniesol na trhu s morskými plodmi a živými zvieratami.

Aké sú príznaky a priebeh ochorenia?

Príznaky tejto choroby sa najčastejšie môžu prejaviť od 2 do 14 dní od kontaktu s infikovanou osobou alebo návštevy infikovaného miesta. Najčastejšími príznakmi sú horúčka, suchý kašeľ a ťažké dýchanie. Neskôr sa zistilo, že príznakmi môžu byť aj strata čuchu a chuti. Tieto príznaky sa najčastejšie objavili u mladých ľudí, ktorí si inak nevšimli, že by mohli byť chorí.

Ak sa u vás vyskytnú tieto príznaky, mali by ste sa okamžite obrátiť na svojho lekára, najmä ak ste boli v úzkom kontakte s osobou, o ktorej je známe, že má COVID-19 alebo má cestovateľskú anamnézu.

Priebeh choroby je zatiaľ veľmi individuálny, niekedy je veľmi mierny (v niektorých prípadoch dokonca bez príznakov), u iných však môže byť veľmi závažný, v najhoršom prípade spôsobuje úmrtie pacienta. Zdá sa, že u starších ľudí a ľudí so zhoršeným zdravotným stavom je vyššie riziko vzniku komplikácií. Lekári však stále nemajú úplný klinický obraz COVID-19.

Čo máme robiť?

Najlepšie, čo v tejto chvíli môžeme urobiť, je postarať sa o seba spôsobom, ako by ste chceli zabrániť tomu, aby ste dostali obyčajnú chrípku. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako aj Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča:

  • Umývať si ruky pravidelne horúcou vodou a mydlom.
  • Používať dezinfekčné gély.
  • Nosiť rúška na verejnosti.
  • Dodržiavať aspoň metrový odstup od ostatných.
  • Dbať na čistotu kľučiek, mobilov, stolov a iných dotykových plôch.
  • Nepoužívať zdieľané uteráky.
  • Vyhnúť sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí.
  • Zakrývať si ústa pri kýchaní a kašľaní.

Odkiaľ čerpať informácie?

Keďže hrozby ako COVID-19 môžu viesť k šíreniu dezinformácií, je dôležité dôverovať informáciám iba od renomovaných zdravotníckych organizácií a vládnych zdrojov, ako sú Vláda SR, Inštitút zdravotnej politiky pri MZ SR, Úrad verejného zdravotníctva SR alebo WHO. Pretože vedomosti o novom víruse sa rýchlo vyvíjajú, môžeme očakávať časté zmeny odporúčaní. Čerstvé informácie, odporúčania a nariadenia nájdete na stránkach:

Úradu verejného zdravotníctva SR:

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=250&Itemid=153

Inštitútu zdravotnej politiky pri MZ SR:

https://izp.sk/covid-19/

Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO):

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

 

Aj pri návšteve našich lekární Vás prosíme o dodržiavanie všetkých vyššie uvedených opatrení.

Spoločnými silami to zvládneme!

Váš tím Dobré lieky

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia